שלום אורח התחבר

             

 
          כתבות    
   

כתבה מעיתון "הארץ",מוסף גלריה - 22.10.2008 

http://www.mouse.co.il/CM.articles_item,1050,209,28876,.aspx

בית החיות: קל באימונים

"אני סוג של סופר-נני. יש אנשים שנעלבים מכך שאני כביכול מאלפת אותם", אומרת ענבל איזנברג, מאמנת אישית של בעלי כלבים


 

האדם הוא החוליה החלשה במערכת היחסים עם הכלב

(תצלום: דודו בכר)

"את מיואשת ומתוסכלת, והיא קולטת את זה. את מנסה להגן על המרחב שלך ולשמור על השקט שלך, אבל היא מפרשת את זה כחולשה. היא מתקדמת במשחק הכוחות הזה שלב אחר שלב, אבל בעצם נופלת על המשבצת של ‘חזור להתחלה' כמו במונופול. כי כשהיא מנצלת את החולשה שלך, היא לא מצליחה לצבור כוח אמיתי".

הדוברת היא ענבל איזנברג, מאמנת אישית של בעלי כלבים. המאומנת המיואשת היא הילה אפרתי מתל אביב, הבעלים של כלבת בורדר-קולי מעורבת בת שנה ושמה מילי. "עברתי משבר בתהליך החינוך של מילי", מודה אפרתי, "הרגשתי שאני מתפרקת".

ענבל איזנברג (משמאל), מאמנת בעלי כלבים, עם הילה אפרתי והכלבה מילי בפארק הירקון בת"א. האדם הוא החוליה החלשה במערכת היחסים עם הכלב. (תצלום: דודו בכר)

תחילת האימון דווקא היתה מבטיחה. "היו לנו ארבעה מפגשים מוצלחים", היא מספרת, "וההתנהגות של הכלבה השתפרה פלאים. היא כבר לא נבחה המון כמו קודם, גם לא פחדה מכל דבר, אפילו למדה להיכנס לגינת כלבים. ענבל אמרה שהשלב הזה באימון נגמר, והחלטנו שעוד חודש נעבוד יחד על שחרור מהרצועה. אבל לא היתה לי סבלנות. ריחמתי על מילי ושיחררתי אותה מיד בטיולים, וכל הבעיות חזרו - נביחות, חוסר משמעת ובריחות. יש לה המון מרץ וזה יכול לקחת שעתיים עד שאני מצליחה לתפוס אותה. פשוט איבדתי שליטה".

אחרי שבת אחת שכמעט הרימה ידיים, התקשרה וקבעה פגישה דחופה עם איזנברג. בינתיים קיבלה ממנה עזרה ראשונה בטלפון ומכתב עידוד בדואר אלקטרוני. "הבנתי שהייתי ממוקדת בכלבה יותר מדי. התאמתי את עצמי אליה ורק רציתי לעשות לה כיף. יצאתי אתה לטיול בוקר של 40 דקות כשזה לא היה נוח לי, לא הצבתי גבולות. אז החלטתי להפסיק עם זה. הורדתי את התמונה שלה מהדסק טופ של המחשב שלי בעבודה. וכשנפל לי האסימון, היא נרגעה ביום אחד".

ענבל איזנברג, יוצאת "עוקץ", יחידת הכלבנים של צה"ל, מפתחת זה 12 שנה את שיטת האימון "ללכת עם כלבים", הממוקדת דווקא בבעלים. "הכלב בוית לפני אלפי שנים, ולא צריך להשקיע הרבה באילוף שלו", היא אומרת, "יש לו יכולת למידה ושינוי פנומנלית". אז מה מקור בעיות ההתנהגות של כלבים רבים כל כך? "החוליה החלשה במערכת היחסים בין האדם לכלבו היא האדם", היא טוענת. "באותה מידה שקל לעבוד עם כלבים, ככה קשה לעבוד עם אנשים.

"רובנו חושבים שכלב צריך אוכל, מים, מחסה ואהבה", היא ממשיכה, "ולא מבינים שהוא חיית להקה והצורך במנהיג טבוע בו לא פחות מהצורך באוכל. בסופו של דבר, אני מאמנת בעלי כלבים להיות מנהיגים טובים. מנהיגות טובה מביאה את הכלב ללמידה של התנהגות טובה. יש אנשים שנעלבים מכך שאני כביכול מאלפת אותם, אבל אני מלמדת מנהיגות וזה טוב לחיים בכלל".

במה אימון של הבעלים שונה מאילוף של הכלב? "אני סוג של סופר-נני", היא ממשיכה. "אני באה לשעתיים-שלוש ועוקבת אחרי הדינמיקה של היחסים עם הכלב בבית ובטיול ברחוב. אני שואלת הרבה שאלות, מאבחנת את הבעיות ומציעה דרכים לשיפור. למשל, אם הכלב קופץ על אנשים, אני אזמין אנשים הביתה כדי להתמודד עם זה. אבל מאחורי הסימפטום יש תהליך של למידה של מהי מנהיגות ומהם הצרכים של הכלב, ומה בעצם מתסכל אותו וגורם לו לקפוץ על אנשים".

באימון שהתקיים בשבוע שעבר בפארק הירקון בתל אביב אפשר היה להתרשם מסגנון העבודה שלה. חמש הפקודות הבסיסיות שכל מאלף מלמד לא נמצאות במוקד השיעור. "אנשים חושבים שאילוף כלבים זה שב, רגלי, ארצה, אלי והישאר, אבל בין הפקודות הבסיסיות ובין הקשבה אין קשר", אומרת איזנברג. "הכלב יכול לדעת את הפקודה ‘אלי', אבל הוא לא יקשיב לי בכלל אם הוא לא רואה בי מנהיגה. כלב גם יכול להיות מאולף, אבל להישאר אגרסיווי אם אין מי שינהיג את הכללים וישרה בו ביטחון. וחוסר ביטחון הוא אחת הסיבות להתנהגות אגרסיווית".

היא גם לא עובדת עם חגורת חנק, וגם לא עם חיזוקים כמו חטיפים. "אני אתן לכלב פרס כדי שהוא ייכנס למכונית בפעם הראשונה, למשל, כדי שהוא יבין שזה אפשרי ולא יפחד. אחרי שהוא למד, גמרנו עם פרסים. ממילא הם גם לא זמינים תמיד". היא גם ממעטת למשוך ברצועה של הכלב, מה שמכונה "תיקון" בפי מאלפי כלבים. "התיקון, המתיחה של הרצועה, זה סירוס של המנהיגות של בעלי כלבים", היא טוענת. אז אילו אמצעים עומדים לרשותנו כדי לשנות את ההתנהגות של הכלב? טון הדיבור, שאמור להקרין סמכותיות, והאנרגיה שהגוף שלנו משדר, שאמורה למשוך את תשומת לבו של הכלב ולכוון אותה אלינו.

למקום מגיע בשעטה כלב מגודל וזו הזדמנות טובה להדגים את השיטה. "אני מתמקדת במילי, לא בגירוי שמופיע", אומרת איזנברג. "אם אני אתמקד בו זה יגרום גם לה להתמקד בו. עכשיו יש הקשבה מצדה והרצועה הרפויה. טובה, מילי. חייבים לעודד אותה כל הזמן כדי לחזק התנהגות חיובית".

התרגיל הוא ללכת בפארק ולהשיג הקשבה, למרות ההפרעות הרבות בסביבה. הכלבה אחוזת תזזית ולא נחה לרגע. אין פלא, כי ממש עכשיו מגיעים אליה בריצה ארבעה כלבים. "התנועה שלך היא תנועה של מנהיג", ממשיכה איזנברג ללמד. "קצב ההליכה מספיק מהיר כדי שהיא תתרכז בך. בלי מתח ברצועה, בלי לתקן. הרצועה היא לא כלי. תשתמשי רק בקול שלך. תשתדלי לשמור כל הזמן על אנרגיה גבוהה, אבל בלי כעס. מבחינת הכלב, כעס זה חולשה".

הכלבה מושכת את הרצועה והיא נקרעת. "אוי, זו הרצועה החמישית שאני קונה לה", אומרת אפרתי. מילי מנצלת את ההזדמנות ורצה לשחק עם הכלבים. מה עושים? מאפשרים לה לשחק קצת, ואז מתרחקים וממשיכים לצעוד במרץ. כשהמנהיג הולך, חייבים ללכת אחריו, וזה בדיוק מה שקורה למילי. היא זוקפת אוזניים ורצה מהר בחזרה.

"מה בדרך כלל את עושה כשהיא לא באה אלייך?" שואלת איזנברג ולא מחכה לתשובה. "את עומדת, מתפללת שהיא תחזור, צועקת ואז מתקרבת אליה. כאן התרחקת ממנה בלי לומר מלה, בלי להתאמץ, וגרמת לה לחזור אלייך בשמחה".

השמש כבר שקעה וזה הזמן לחזור הביתה. שני בחורים שמילי נבהלה מהם לפני חצי שעה חוצים את הדשא בפעם השנייה. איזנברג מתקרבת אליהם ומבקשת סיגריה. "עשיתי את זה בשביל מילי", היא מסבירה, "שלא תפחד מהם".


הרשמה לאתר
    מבצעים
אדרניה - כבש - לכלבים בוגרים מכל הגזעים   אדרניה - כבש - לכל...
₪249.00
אקווריום ביתי קטן כולל כל הציוד   אקווריום ביתי קטן ...
₪149.00
אקנה גור גזע גדול 11.4 ק"ג   אקנה גור גזע גדול ...
₪329.00
אקנה גור וצעירים 11.4 ק"ג   אקנה גור וצעירים 1...
₪329.00
ארגז צרכים סגור   ארגז צרכים סגור
₪92.00
חול קריסטלי 1.8 ק"ג  (3.6L)   חול קריסטלי 1.8 ק&...
₪25.00
חטיפי בשר פטריק 10 יחידות ב 100 ש"ח   חטיפי בשר פטריק 10...
₪100.00
טופ רנר היי 23 ק"ג   טופ רנר היי 23 ק&#...
₪219.00
טופ רנר היי 4 ק"ג   טופ רנר היי 4 ק...
₪62.00
טיפות אדוונטז'  100   טיפות אדוונטז'...
₪151.00
טיפות אדוונטז'  250   טיפות אדוונטז'...
₪168.00
טיפות אדוונטז'  40   טיפות אדוונטז'...
₪128.00
טיפות אדוונטז'  400   טיפות אדוונטז'...
₪178.00
טיפות סולפרם נגד פרעושים L למשקל מעל 25 ק"ג   טיפות סולפרם נגד פ...
₪159.00
טיפות סולפרם נגד פרעושים M למשקל 10-25 ק"ג   טיפות סולפרם נגד פ...
₪139.00
טיפות סולפרם נגד פרעושים S למשקל 4-10 ק"ג   טיפות סולפרם נגד פ...
₪129.00
כלוב אילוף 107   כלוב אילוף 107
₪379.00
כלוב אילוף 122   כלוב אילוף 122
₪479.00
   תפריט קטגוריות
   עדכונים חדשים

זנב שמחים וגאים להציג לכם
את שירותי המספרה שלנו
במרכז המסחרי - צורן

בואו לבקר אותנו ותקבלו מתנות

צור קשר

הסל שלי (0)
שם המוצרמחיר
   
סל המוצרים ריק


ShopSystem חנות וירטואלית